Pracownicy z Ukrainy – jak zatrudnić?

Posted by zatrunijsieblog on Lipiec 19, 2019 in Porady o pracy |

Na zatrudnianie pracowników z Ukrainy decyduje się coraz więcej polskich firm. Przedsiębiorcy mają dość ułatwioną drogę do zatrudnienia obywateli tego kraju. Przede wszystkim obowiązujące od 2017 roku przepisy zezwalają osobom pochodzenia ukraińskiego na pracę w Polsce bez posiadania wizy. Oznacza to, że mogą legalnie – w ramach tzw. ruchu bezwizowego – przebywać w naszym kraju przez 90 dni w ciągu okresu 180-dniowego. 

To zdecydowanie spore ułatwienie, jednak niezbędną sprawą, o którą musi zadbać pracodawca, jest złożenie w Urzędzie Pracy odpowiedniego oświadczenia, które dotyczy powierzenia wykonywania pracy obywatelom innego kraju. Dzięki temu pracownicy z Ukrainy mogą przyjechać do Polski. Dokument musi zawierać  m.in. dane obu stron (pracownika i pracodawcy), nazwę stanowiska, miejsce pracy, wysokość wynagrodzenia, datę rozpoczęcia współpracy oraz rodzaj umowy, w ramach której pracownicy z Ukrainy są zatrudnianie. Do tego uiścić trzeba także opłatę w wysokości 30 zł i dołączyć zaświadczenie o niekaralności. Przedsiębiorca ma też obowiązek zameldowania pracownika i zgłoszenia go do ZUS w celu zapewnienia mu ubezpieczenia. 

Warto także dodać, że w 2018 roku wprowadzone zostały zezwolenia na pracę sezonową dla pracowników z Ukrainy. To również spore udogodnienie dla polskich przedsiębiorców.

O zatrudnieniu pracowników z Ukrainy można poczytać pod tym adresem: http://www.dekrapraca.pl/dla-pracodawcow/pracownicy-z-ukrainy

Copyright © 2019 Zatrudnij się - blog All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.